Uus Ämblikmees: Kuidas Tom Holland andis võrgukangelasele uue näo
Kui Ämblikmees esimest korda 2002. aastal suurele ekraanile jõudis, tutvustati meile kangelast, kellest sai kiiresti üks ikoonilisemaid tegelasi filmiajaloos. Aastate jooksul on erinevad näitlejad kandnud Peter Parkeri maski, igaüks lisades rollile oma näo. Kuid 2016. aastal astus rolli noor Briti näitleja Tom Holland, kes kehastas Marveli Universumi Ämblikmeest täiesti uuel moel.
Filmidega „Ämblikmees: Kojutulek“ ja „Ämblikmees: Pole koduteed“ tõestas Holland, et ta pole lihtsalt järjekordne näitleja, kes mängib superkangelast. Tema ongi Peter Parker – segu lootusrikkast noorusest, teismeliste kohmetusest ja siirast südamest. Vaatame, kuidas Holland tegi Ämblikmehe omaks ja miks tema versioon publikuga nii sügavalt resoneerib.
Nooruslik autentsus
Üks suurimaid muudatusi, mida Tom Holland rolli tõi, oli autentsus. Erinevalt oma eelkäijatest Tobey Maguire’ist ja Andrew Garfieldist, kes olid oma esimestel Ämblikmehe rollides 20ndate lõpus või 30ndate alguses, oli Holland vanuselt Peter Parkerile kõige lähemal. See lisas rollile usutavust – vaatajale jääb mulje, et Peterit mängib päriselt keskkooliealine nooruk.
Filmis „Ämblikmees: Kojutulek“ mõjus Holland oma supervõimetele vaatamata tavalise noorena. Alates ärevast tüdruku tantsule kutsumisest kuni Tony Starki heakskiidu üle muretsemiseni – Holland kehastas pesuehtsat kohmetut teismelist. See „kahe jalaga maa peal“ lähenemine võimaldas eriti noorematel vaatajatel tegelaskujus iseennast näha.
Täiuslik tasakaal Peteri ja Ämblikmehe vahel
Ämblikmehe suurim tugevus tegelasena peitub tema kahes identiteedis: ta on superkangelane, kuid ta on ka tavaline noor, kes seisab silmitsi igapäevaste probleemidega. Hollandi esitus tabas seda tasakaalu suurepäraselt.
Filmis „Kojutulek“ tuletatakse Peterile pidevalt meelde, et ta on „vaid laps“, eriti oma mentori Tony Starki poolt. Kuid ta ei anna alla, vaid proovib tõestada oma väärtust kangelasena. See teekond iseseisvuseni mitte ainult ei kujuta Peteri kasvu, vaid toob esile ka Ämblikmehe tuuma: „Kui sa oled superkangelase kostüümita eikeegi, siis ei tohiks sul seda olla.“
Marveli Universumi ajastu Ämblikmees
Tom Hollandi Ämblikmees sobib suurepäraselt Marveli Universumisse. Tutvustades Peter Parkeri tegelaskuju filmis „Kapten Ameerika: Kodusõda“ ja sidudes tema loo Tony Starki omaga, andis Marvel Ämblikmehele uue hingamise. Hollandi Peter pole lihtsalt üksikult seisev kangelane, kes võitleb kohalike kurjategijatega – ta on osa suuremast maailmast, mis on täis jumalaid, tulnukaid ja kõrgtehnoloogiat.
See integratsioon paistab eriti silma filmis „Pole koduteed“, kus Hollandi Ämblikmees seisab silmitsi oma valikute tagajärgedega multiversumi mastaabis.
Seotavus ja südamlikkus
Mis teeb Tom Hollandi Ämblikmehe tõeliselt silmapaistvaks, on see, et temaga saab suhestuda. Ta ei ole täiuslik kangelane – ta teeb vigu, ta võitleb ja ta õpib. Olgu see siis kohmakas katse MJ-le muljet avaldada või tädi May tarkuse („Suure võimuga kaasneb ka suur vastutus“) koormaga maadlemine, tundub Hollandi Peter ehtne.
See emotsionaalne autentsus kulmineerub filmis „Pole koduteed“, kus Peter ohverdab oma isikliku õnne suurema heaolu nimel. Filmi lõpuks ei ole ta enam sinisilmne poiss Queensist, vaid küps, isetu kangelane, kes on valmis maailmaga üksi silmitsi seisma.
Vaata filme „Ämblikmees: Kojutulek“ reedel, 17. jaanuaril, kell 19.30 ja „Ämblikmees: Pole koduteed“ laupäeval, 18. jaanuaril, kell 19.30 Go3 Films kanalil.